کد خبر : 30126
چاپ خبر
تاریخ ثبت : ۱۳۹۶/۰۶/۲۲ - ۱۶:۲۳

خبر استان:رییس مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: همزمان با ورود حجاج تیم‌های کنترل و مراقبت بیماری‌ها در مبادی فرودگاه بین‌المللی بوشهر حضور یافتند.

به گزارش خبر استان به نقل از دانشگاه علوم پزشکی بوشهر،مهندس حسن فخرایی اظهار داشت: با توجه به برگزاری مراسم عظیم حج تمتع و حضور زایران از کشورهای مختلف در این مراسم و همچنین شیوع بیماری‌های نوپدید و بازپدید در جهان نظیر بیماری‌های تنفسی ناشی از کوروناویروس و آنفلوانزا و بیماری ابولا، بدیهی است در ایام اجرای مناسک که حجاج در تماس نزدیک‌تر با یکدیگر قرار می‌گیرند در معرض خطر ابتلا به این بیماری‌ها هستند؛ بنابراین برای پیشگیری از ورود این بیماری‌ها به استان فعالیت‌های کنترلی و پیشگیرانه در سطوح مختلف، ارایه خدمات بهداشتی و درمانی با شدت بیشتری در حال انجام است.
وی اضافه کرد: اعضای تیم‌های کنترل و مراقبت بیماری‌ها در فرودگاه شامل پزشکان، کارشناسان مرکز بهداشت شهرستان بوشهر و معاونت بهداشتی دانشگاه به همراه اعضای ثابت تیم مراقبت پایگاه مراقبت بهداشتی مرزی، همه حجاج را در همان ابتدای ورود به سالن فرودگاه تحت کنترل قرار داده و با استفاده از دماسنج لیزری نسبت به‌اندازه گیری درجه حرارت بدن تک‌تک افراد اقدام کردند.
مهندس فخرایی افزود: به‌منظور بیماریابی، با مشاهده دقیق همه افراد، وضعیت جسمانی عمومی آنها و وجود سرفه و دیگر علایم ظاهری مربوط به بیماری‌های واگیردار بررسی شد و افراد مشکوک برای معاینه دقیق‌تر به پزشکان حاضر در سالن ارجاع شدند.
وی بیان کرد: تمامی حجاجی که دارای علایم بیماری‌های تنفسی بودند توسط پزشکان مستقر در فرودگاه مورد معاینه قرار گرفتند و علاوه بر آموزش‌های لازم به هر بیمار یک ماسک تنفسی تحویل داده شد.
مهندس حسن فخرایی افزود: در بیماریابی اولیه توسط تیم‌های مراقبت مرزی موردی از بیماری‌های فوق در بین حجاج مشاهده نشد.
وی خاطرنشان کرد: لازم به ذکر است که با توجه به دوره نهفتگی بیماری‌های واگیر مرتبط با ایام حج و وجود خطر بیماریزایی در اطرافیان و بازدیدکنندگان از زایران، بخصوص در دوران کمون یا همان نهفتگی بیماری‌ها، تمامی واحدهای ارایه‌دهنده خدمات بهداشتی و درمانی تا ۲۰ روز آینده در آماده‌باش کامل قرار دارند.
این مقام مسئول تصریح کرد: تراکت آموزشی و اطلاع‌رسانی درباره آشنایی با بیماری ابولا و کوروناویروس و راه‌های انتقال و چگونگی پیشگیری از آنها بین حجاج توزیع شد که حاوی اطلاعات لازم در مورد آدرس مکان‌های ارایه خدمات است که در صورت نیاز می‌توان به آنها مراجعه کرد.
رییس مرکز بهداشت شهرستان بوشهر  اظهار کرد: تیم‌های کنترل و مراقبت بیماری‌ها از ساعت ۲ بامداد چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه همزمان با ورود اولین گروه حجاج در فرودگاه بین‌المللی بوشهر حضور داشتند.
مهندس فخرایی با بیان اینکه اولین گروه حجاج بوشهری ۲۷۰ نفر بودند افزود: تیم‌های کنترل و مراقبت بیماری‌های مرکز بهداشت شهرستان بوشهر  به مدت ۲ روز و در زمان برگشت حجاج در فرودگاه بین‌المللی بوشهر  مستقر هستند.


تبلیغات


تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خبر استان می باشد. و با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی