کد خبر : 35654
چاپ خبر
تاریخ ثبت : ۱۳۹۶/۰۹/۲۱ - ۲۲:۰۳

خبر استان:رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان دشتستان از اجرای طرح «روستا تعاون» خبر داد و گفت: افراد روستایی می‌توانند با تشکیل تعاونی‌های هفت نفره از مزایای طرح بهره‌مند شوند.

به گزارش خبر استان به نقل از مهر، محمد علی تماری عصر سه‌شنبه در نشست شورای اداری بخش آبپخش اظهار داشت: ایجاد اشتغال، از مهمترین راه‌های مقابله با انحرافات و آسیب‌های اجتماعی است و دولت دوازدهم برای ایجاد اشتغال عزم جدی دارد.

وی تصریح کرد: اعطای تسهیلات اشتغال‌زا بندهای الف و ب تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۹۶ و تسهیلات اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری از جمله اقدامات دولت برای ایجاد اشتغال پایدار در کشور است.

اعطای تسهیلات اشتغال‌زا

تماری بیان داشت: طرح اعطای تسهیلات اشتغال‌زا بندهای الف و ب تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۹۶ شامل دو سامانه کاریابی و اختصاصی تسهیلات است که متقاضیان می توانند با ورود به این سامانه ها که احتمالا در آینده ای نزدیک فعال خواهد شد ثبت‌نام کنند.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی دشتستان تصریح کرد: پرداخت تسهیلات به صورت مرحله‌ای است و با توجه به پیشرفت طرح پرداخت می شود و دستگاه های اجرایی، کمیته فنی اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و کارگروه اشتغال نیز بر نحوه پرداخت و هزینه کرد آن نظارت دارند.

تماری ابراز داشت: نرخ تسهیلات ابتدا به ساکن، ۱۸ درصد است ولی با بهره برداری از طرح شامل یارانه می‌شود و بر اساس مناطق مرزی، محروم، روستایی و عشایری و غیره یارانه های مختلف برای نرخ سود تسهیلات در نظر گرفته شده است.

اجرای طرح کارورزی

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی دشتستان با اشاره به طرح کارورزی اظهار داشت: فارغ التحصیلان دانشگاهی بخاطر عدم داشتن سابقه کاری یا عدم آموزش‌های لازم، نمی توانستند جذب بازار کار شوند و دولت برای برطرف کردن این موضوع، طرح کارورزی را برای فارغ التحصیلان دانشگاهی که حداکثر ۵ سال از فارغ التحصیلی آنها گذشته باشد اجرا کرد.

وی افزود: سهم شهرستان دشتستان از این طرح، ۶۴۰ نفر بوده که بیش از هزار نفر ثبت نام کردند.

تماری خاطرنشان کرد: دوره کارورزی ۴ تا ۶ ماه است که در واحدهای پذیرنده آموزش های لازم را می‌بینند و دولت برای هزینه ایاب و ذهاب و امثالهم برای فارغ التحصیلان فوق دیپلم ۲۵۰ هزار تومان، برای لیسانس۲۷۰ هزار تومان و برای فوق لیسانس و دکترا ۳۱۰ هزار تومان پرداخت می کند.

وی تصریح کرد: این طرح برای واحدهای پذیرنده کارورزان نیز مزایایی دارد که معافیت از پرداخت بیمه فرد آموزش دیده در آن واحد که در آنجا مشغول بکار شود و در اولویت قرار گرفتن برای دریافت تسهیلات اشتغالزا از جمله آنهاست.

تسهیلات سقف ندارد

رئیس اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی دشتستان با اشاره به اینکه این تسهیلات سقف مشخصی نداشته و بر اساس طرح پیشنهادی است اظهار داشت: متقاضیان دریافت تسهیلات باید طرح هایی را که در سامانه لحاظ شده یا طرح هایی که مرتبط با پتانسیل های بخش یا منطقه باشد را ارائه دهند و بر اساس طرح پیشنهادی و تصویب آن در کارگروه اشتغال، تسهیلات پرداخت می شود.

تماری خاطرنشان کرد: طرح‌ها تا سقف ۲۵۰ میلیون تومان در کارگروه شهرستان و بالاتر از آن در کارگروه اشتغال استان مورد بررسی قرار می گیرد.

اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری

وی به طرح تسهیلات اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری نیز اشاره کرده و ابراز داشت: این طرح شامل مناطق روستایی و عشایری و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر می شود که دوره تنفس آن یک ساله و بازپرداخت آن ۵ ساله و نرخ سود آن ۶ درصد خواهد بود که بعضا ۳ درصد می شود.

تماری همچنین از اجرای طرح روستا تعاون خبر داد و گفت: افراد روستایی می توانند با تشکیل تعاونی‌های ۷ نفره و مراجعه به ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان و استان از مزایای این طرح بهره مند شوند.


تبلیغات


تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خبر استان می باشد. و با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی