پایگاه خبری تحلیلی خبر استان بوشهر » افزایش دما باعث کاهش مرجان‌ها در خلیج‌فارس شده است
کد خبر : 37458
چاپ خبر
تاریخ ثبت : ۱۳۹۶/۱۰/۲۸ - ۹:۰۳

خبر استان:مدیرکل هواشناسی استان بوشهر گفت: مطالعه‌ای که روی دریای خلیج‌فارس انجام داده‌ایم، نشان می‌دهد که گرمای هوا به طور میانگین نزدیک به دو درجه و نسبت به سال گذشته یک و هفت‌دهم درجه افزایش‌یافته است.

به گزارش خبر استان به نقل از فارس، نادر شفی‌خدایی شامگاه چهارشنبه در جلسه کمیته برنامه‌ریزی شهرستان دشتی، از موافقت هیات هواشناسی به‌منظور راه‌اندازی ایستگاه هواشناسی در شهرستان ۸۶ هزار نفری دشتی استان بوشهر خبر داد.

وی با بیان این‌که برای ایجاد زیرساخت و تجهیز ایستگاه هواشناسی شهرستان دشتی نیاز به اعتبار و زمین است، گفت: این ایستگاه اقلیم‌شناسی قادر است به‌صورت خودکار اطلاعات جوی را برای پردازش و پیش‌بینی وضعیت هوا به مرکز ارسال کند.

مدیرکل هواشناسی استان بوشهر تصریح کرد: ایجاد ایستگاه هواشناسی شهرستان دشتی با رویکرد کشاورزی موافقت شده و می‌طلبد که جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و آبخیزداری برای استقرار این ایستگاه همراهی لازم به خرج دهند.

شفی‌خدایی بیان کرد: سازمان جهانی هواشناسی با مطالعات انجام داده بر تحولات کره خاکی، دور نمای آینده را مورد بررسی قرار داده‌ است که نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که کره زمین به سمت گرم‌شدن پیش می‌رود که می‌تواند اثرات زیانباری را به وجود آورد.

وی با بیان ضرورت تمامی پروژه‌ها به تعریف و بررسی میزان تغییرات  اقلیمی، بیان کرد: ایران جزء پیمان اقلیمی پاریس، برای کاهش گازهای گلخانه‌ای است و تعهد داده تا سال ۲۰۳۰ تولید سوخت‌های فسیلی (cod) را به میزان ۲۵ درصد کاهش دهد.

شفی‌خدایی تأکید کرد: اگر شرایط بخواهد تا سال ۲۰۵۰ به همین منوال پیش رود خشکی و کمبود شدید آب ابتدا ترکیه و سپس جله و فرات در عراق و ودر آخر زاگرس در ایران را در بر می‌گیرد که باعث افزایش دمای هوا و از بین‌بردن خیلی از منابع می‌شود.

مدیرکل هواشناسی استان بوشهر تاکید کرد: اگر می‌خواهیم سازه‌ای تعریف و ساختمانی احداث کنیم، ضروری است برای کاهش اثرات گازهای گلخانه‌ای، از کمترین میزان منابع فصیلی استفاده به عمل آید..

وی افزود: در صورت امکان از انرژی خورشیدی در ادارات و ساختمان‌ها استفاده کنیم و در  آبخیزداری، آبخوان‌داری و بحث‌های محیط زیستی دقت کنیم.

شفی‌خدایی یادآور شد: مطالعه‌ای که روی دریای خلیج‌فارس انجام داده‌ایم، نشان می‌دهد که گرمای هوا به طور میانگین نزدیک به دو درجه و نسبت به سال گذشته یک و هفت‌دهم درجه افزایش‌یافته است.

وی با اعلام این که ۲۵ درصد حیات مرجان‌ها در خلیج‌فارس است، ادامه داد: افزایش دما باعث کاهش مرجان‌ها در خلیج‌فارس شده است و شاهد جداشدن جلبک‌ها از مرجان‌ها و سفید شدن آن‌ها هستیم.

شفی‌خدایی تصریح کرد: باید نگاه ما به کشاورزی، معماری، جاده‌سازی، پل‌سازی و استفاده از انرژی تغییر کند و نخستین ساختمان سبز را با توجه به بحث‌های زیست‌محیطی و تغییر اقلیم طراحی و در شهرستان دشتی احداث می‌کنیم.

مدیرکل هواشناسی استان بوشهر از سامانه بارندگی در اواخر روز جمعه خبر داد و گفت: این سامانه که وارد استان بوشهر می‌شود تمرکز آن شمال تا مرکز استان است و بخش‌های جنوبی و مرکزی استان نیز بارش خواهند داشت.

وی اضافه کرد: سامانه بارندگی هر چه از شمال به جنوب استان حرکت کنیم میزان و قدرت آن کاسته می‌شود.

شفی‌خدایی عنوان کرد: سامانه بارشی جدید در ماه‌های بهمن و اسفندماه برای استان بوشهر دورنمای خوبی را نشان می‌دهد.


تبلیغات


تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خبر استان می باشد. و با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی