پایگاه خبری تحلیلی خبر استان بوشهر » ۲۳ هزار تن گوجه‌فرنگی به خارج از کشور صادر شد
کد خبر : 37464
چاپ خبر
تاریخ ثبت : ۱۳۹۶/۱۰/۲۸ - ۱۰:۲۲

خبر استان:مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دشتی استان بوشهر گفت: از آغاز فصل برداشت محصول گوجه‌فرنگی در سال جاری، ۲۳ هزار تن گوجه‌فرنگی از شهرستان دشتی به سه کشور عراق، افغانستان و قطر صادرشده است.

به گزارش خبر استان به نقل از فارس، شیرعلی بهادری صبح امروز در نشست با مسئولان شهرستان دشتی اظهار داشت: این شهرستان دومین قطب کشاورزی استان بوشهر است که همواره در بحث امنیت غذایی نقش به سزایی ایفا می‌کند.

وی با اعلام وجود ۲۶ پروژه ملی و استانی با اعتبار هشت میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در حوزه جهاد کشاورزی در سطح شهرستان دشتی، عنوان کرد: تعداد ۱۸ پروژه در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان تأمین اعتبار شده و موافقت‌نامه پنج پروژه ملی با اعتبار پنج میلیارد و ۷۷۰ میلیون تومان مبادله شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دشتی، تصریح کرد: به دنبال احداث استخر ذخیره آب در سطح مناطق روستایی استان هستیم تا حجم عظیمی از آب‌هایی که در حال هدر رفتن است را ذخیره و بتوانیم در سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال باغات لیموترش که با اقلیم آن مناطق سازگار است را تقویت کنیم.

بهادری یادآور شد: اعتبارات خوبی نسبت به گذشته برای پروژه‌های جهاد کشاورزی در نظر گرفته‌ شده که انتظار می‌رود بخش کشاورزی موردحمایت جدی قرار گیرد چون تعداد زیادی از جمعیت شهرستان دشتی در این بخش مشغول فعالیت هستند و درآمد آن‌ها از این بخش است.

وی تأکید کرد: از محل اعتبارات ملی پنج میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان برش شهرستانی جهت پروژه‌های آبیاری و تحت‌فشار به شهرستان دشتی برای ۸۰۰ هکتار اختصاص یافت که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، تاکنون یک هزار هکتار انجام شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دشتی تاکید کرد: به لحاظ این‌که اعتبارات پروژه‌های آبیاری تحت‌فشار به‌ صورت باز است معادل ۲۰۰ هکتار از اراضی اضافی از سهمیه شهرستان که ابلاغ‌شده انجام دادیم و به‌عنوان شهرستان برتر استان در زمینهٔ آبیاری تحت‌فشار انتخاب شدیم.

بهادری یادآور شد: شهرستان دشتی یکی از شهرستان‌های مهم کشت خارج از فصل گوجه به شمار می‌رود که تا به امروز، ۲۳ هزار تن گوجه‌فرنگی از شهرستان دشتی به سه کشور عراق، افغانستان و قطر صادر شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دشتی گفت: از چهار هزار و ۵۸۰ هکتار سطح زیرکشت گوجه‌فرنگی در سطح شهرستان دشتی، تاکنون ۷۰ درصد آن‌ها به قیمت میانگین ۷۰۰ تومان در هر کیلو برداشت‌ شده است و برخی از اقلام گوجه که دارای کیفیت عالی هستند و می‌توان به کشورهای هدف صادر شود به ازاء هر کیلو یک‌هزارتومان به فروش رفته است.

بهادری خاطرنشان کرد: در ۶۴ هزار هکتار از سطح اراضی شهرستان،کشت گندم انجام می‌شود که ۱۴ هزار هکتار از این اراضی آبی، ۴۰ هزار هکتار آن به‌ صورت دیم و ۱۰ هزار هکتار نیز به خاطر تنفس در نظر گرفته می‌شود.

وی افزود: دوهزار و ۶۰۰ هکتار اراضی آبی در سطح شهرستان دشتی وجود دارد که عمدتاً در بخش مرکزی، بخش شنبه و دشت پلنگ قرار دارد و نخستین شهرستانی هستیم که برای بهره‌وری و استفاده بهینه از آب اقدام می‌کنیم.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دشتی یادآور شد: در دشت پلنگ شهرستان دشتی شاهد وجود ۱۰۰ در صدی آبیاری نوین هستیم و این شهرستان با وجود بالابودن هزینه‌ها، در زمینهٔ استفاده از آبیاری میگرو در بحث گندم در سطح استان بوشهر اول است.


تبلیغات


تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خبر استان می باشد. و با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی