پایگاه خبری تحلیلی خبر استان بوشهر » ۱۸ هزار شغل با اجرای کامل طرح اصلاح شیوه آبیاری ایجاد می‌شود
کد خبر : 38596
چاپ خبر
تاریخ ثبت : ۱۳۹۶/۱۱/۲۱ - ۱۸:۴۲

خبر استان: رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: با اجرای کامل طرح اصلاح شیوه آبیاری در استان، ۱۸ هزار شغل ایجاد می شود.

به گزارش خبر استان به نقل از مهر، محمدتقی منوچهری ظهر شنبه در مراسم افتتاح طرح اصلاح شیوه آبیاری نخیلات پایلوت ۱۷۰ هکتاری آبپخش اظهار داشت: طرح اصلاح روش‌های آبیاری و جایگزینی شیوه آبیاری نوین به جای آبیاری سنتی از طرح هایی است که وزارت جهاد کشاورزی مورد توجه قرار داده است.

وی از مطالعه بیش از ۱۰ هزار هکتار از اراضی تحت پوشش نخیلات برای اجرای طرح آبیاری نوین در دشتستان خبر داد و اضافه کرد: شش هزار و ۵۰۰ هکتار در بخش آبپخش، ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار در بخش سعدآباد و هزار و ۲۰۰ هکتار در روستای کلل بخش مرکزی دشتستان مورد مطالعه قرار گرفته که انشاءالله در آینده اجرا خواهند شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر بیان داشت: ۳۴ هزار و ۲۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان در برنامه اصلاح شیوه آبیاری قرار دارند که ۲۳ هزار هکتار آن در دشتستان است.

وی تصریح کرد: با اجرای کامل طرح اصلاح شیوه آبیاری در استان، بیش از ۱۴۹ میلیون متر مکعب صرفه جویی آب خواهیم داشت.

پروژه اصلاح شیوه آبیاری نخیلات(پایلوت ۱۷۰ هکتاری) طرح تحول کشاورزی شهرستان دشتستان در آئینی با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی، استاندار بوشهر و تعدادی از مسئولان استانی و شهرستانی به بهره‌برداری رسید.

این طرح در اراضی روستای چهاربرج بخش آبپخش با کارفرمایی سازمان جهاد کشاورزی و اعتباری بالغ بر ۵۰ میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

این طرح توسط سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اجرا شده و هدف از اجرای این طرح افزایش راندمان آبیاری و افزایش کارایی مصرف آب کشاورزی است.

از نتایح این طرح می‌توان به افزایش راندمان آبیاری از ۳۵ درصد سنتی به ۹۵ درصد شیوه مدرن و صرفه‌جویی در هر هکتار به میزان پنج هزار مترمکعب در سال اشاره کرد.

طرح پایلوت پروژه اصلاح شیوه آبیاری نخیلات با اعتبار ۵۰ میلیارد ریال اجرایی شده است که نوع اعتبار آن ملی – استانی است و تعداد ۱۱۷ نفر از باغداران در این پروژه مشارکت دارند.


تبلیغات


تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خبر استان می باشد. و با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی