کد خبر : 40155
چاپ خبر
تاریخ ثبت : ۱۳۹۶/۱۲/۲۱ - ۱۶:۲۹

خبر استان:سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتیگفت: جشنواره استانی آیین ها، سفره و آواهای نوروزی در ورزشگاه مهر شهر شنبه از توابع این شهرستان برگزار شد.

به گزارش خبر استان به نقل از ایرنا، حمید زارعی روز دوشنبه در آئین اختتامیه این جشنواره افزود: آیین های نمایشی در برخی بازی های محلی مثل کیلی بازی، دعای باران، تکتکو و یا جمع آوری غلات نهفته شده که در آن ها حرکات و آواهای نمایشی زیبا و پرمعنایی به چشم می خورد از جمله رسوم کهن این استان است .

وی ادامه داد: بازی ها و آیین ها دراستان بوشهر از جلوه های نمایشی و موسیقی بالایی برخوردار هستند و به همین دلیل اشتیاق مردم جهت شرکت در این گونه مراسم و یا تماشای آن فراوان بوده است.
زارعی تصریح کرد:دراین استان اگر چه خشکسالی و بی آبی سبب تعذیب روحی و جسمی مردمان می شد لیکن اجرای این گونه آیین ها سبب تقویت روحیه، تفریح، دلخوشی و امیدواری مردم را در پی داشت.
هادی اخلاقی بخشدار شنبه و طسوج نیز گفت: مراسم ها در استان بوشهر فراتر از یک عمل آیینی بوده و مردم با ذوقی هنرمندانه نوعی نمایش گروهی و موسیقی زیبا را اجرا می کردند.

دبیر جشنواره نیز گفت: در این جشنواره گروه های شرکت کننده از دیر، دشتی، آبدان، دالکی، خورموج، تنگستان و شنبه آیین های مختلف را به اجرا در آوردند.
ابراهیم ابراهیمی اضافه کرد: آیین های توه ترسون، گلی کوسه، سرتراشون، کندو، آرویز تکتو و خرمن کشون از جمله آیین های اجرا شده بود.
وی خاطرنشان کرد: در بخش سفره هفت سین ٢٠ سفره در معرض دید قرار گرفت و در بخش غذاهای محلی بیش از صد نفر شرکت داشتند که با داوری غلامحسین هادی نژاد و سمیه شیرکانی سفره ها و غذاهای برتر انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند.


تبلیغات


تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خبر استان می باشد. و با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی