کد خبر : 41698
چاپ خبر
تاریخ ثبت : ۱۳۹۷/۰۱/۲۸ - ۱۳:۵۸

خبر استان: نماینده مردم شهرستان های دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی گفت: به منظور حفاظت از منابع آبی و مقابله با پدیده خشکسالی باید از هدر رفت آب رودخانه های شهرستان های دشتی و تنگستان با ایجاد سازه های ذخیره سازی جلوگیری شود.

به گزارش خبر استان،سید کمال الدین شهریاری روز سه شنبه درگفت و گو با ایرنا افزود: براساس میانگین دراز میزان بارندگی سالانه در شهرستان دشتی استان بوشهر ۲۲۵ میلی متر است و به همین میزان آورد آب از بالادست در استان فارس وارد این شهرستان می شود که از این میزان آب حتی یک لیتر آن ذخیره سازی نمی شود و بدون استفاده به دریا می ریزد.
وی اضافه کرد: همچنین این آبها در برخی مواقع باعث جاری شدن سیلاب، تلفات جانی و تخریب خانه ها، مزارع کشاورزی، دامداری ها و خسارت به تاسیسات زیربنایی این مناطق می شود.
شهریاری بیان کرد: آورد آب رودخانه مند شهرستان دشتی به تنهایی در طول سال یک میلیارد مترمکعب است که این آب بدون استفاده مفید روانه دریا می شود در حالیکه استان بوشهر در حوزه جنوب کشور بیشترین تنش آبی را دارد.
وی ادامه داد: در صورت ساخت سد و ذخیر سازی این آبها در شرایط کنونی هزینه بسیار کمتری نسبت به شیرین سازی آب دریا خواهد داشت.
شهریاری یادآور شد: با پیگیری های فراوان ساخت یک سد با ظرفیت ذخیره ۱۲۰ میلیون مترمکعب روز رودخانه باهوش اهرم در شهرستان تنگستان اجرایی شده که در ردیف بودجه ای سال جاری تنها ۳۰ میلیارد ریال اعتبار به آن اختصاص یافته است.
وی ادامه داد: این درحالی است که در کشورهای مانند نیوزیلند با ایجاد سازه های سبک آبخیرداری حتی یک لیتر آب نیز هدر نمی رود که در کشور کم آبی مانند ایرن نیز باید از چنین شیوه هایی الگوبرداری شود.


تبلیغات


تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خبر استان می باشد. و با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی