کد خبر : 42705
چاپ خبر
تاریخ ثبت : ۱۳۹۷/۰۲/۱۷ - ۱۶:۵۸
تاکید بر رونق صنایع دریایی کشور:

خبر استان: نمایندگان اعضای کمسیون صنایع و معادن مجلس شوری اسلامی در نشستی با مدیران شرکت (صدرا) در بوشهر آخرین وضعیت این شرکت و راهکارهای رونق صنایع دریایی کشور را بررسی و مورد تاکید قرار دادند.

به گزارش خبر استان،ضرورت توجه به توانمندی صنایع دریایی داخلی، اهتمام وزارت نفت برای تامین شناورهای مورد نیاز خود در داخل، تامین مالی صندوق توسعه ملی برای ساخت شناور توسط شرکت صدرا، استفاده از ظرفیت اشتغال شرکت های صنایع دریایی، توجه به اقتصاد دریا محور، تلاش در تحقق شعار سال مبنی بر حمایت از کالاهای ایرانی از جمله موارد مطرح شده در این نشست بود.
معاون هماهنگ‌کننده قرارگاه خاتم الانبیا (ص) در شرکت صدرا گفت: این شرکت از ظرفیت لازم برای ساخت شناورهای موردنیاز وزارت نفت برخوردار است.
محمد رحیم دهقانی افزود: اکنون ۱۴۰ شناور وزارت نفت در آب های خلیج فارس فعالیت دارند که از این شمار ۱۰۰ شناور آن از کشورهای خارجی و بویژه حوزه خلیج فارس اجاره شده است.
وی بیان کرد: با توجه به هزینه بالای اجاره شناورها و اشتغال نیروهای خارجی در آنها می توان با ساخت شناورهای موردنیاز توسط شرکت های داخلی اشتغالزایی بسیار زیادی ایجاد کرد.
دهقانی ادامه داد: برای تحقق این مهم صندوق توسعه ملی می تواند تامین کننده مالی و مردم نیز مالک شناورها باشند.
وی افزود: در چنین شرایط منابع تامین شده از صندوق توسعه ملی طی سه سال بازگشت داشته و اشتغال پایداری نیز در حوزه ساخت و تعمیر شناورها ایجاد می شود.
دهقانی بیان کرد: ۲۷۰ هکتار زمین متعلق به شرکت صدرا نیز از مالکیت این شرکت خارج شده و چنانچه زمینه ثبت آنها در دفاتر صدرا فراهم شود می توان تمام زیان انباشته و بدهی های صدرا را جبران کرد.
وی یادآور شد: شرکت صنایع دریایی ایران در طول ۲ سال گذشته موفق به انجام ۱۲ میلیون نفر ساعت کار بدون حادثه شده و رکورد ۶ درصد پیشرفت فیزیکی سکوهای میدان گازی پارس جنوبی در ماه به خود اختصاص داده است.
دهقانی یادآور شد: اکنون سه هزار نفر در شرکت صدرا اشتغال دارند که حقوق تمامی آنها اعم از کارگران، پیمانکاران و سایر تا اسفندماه سال گذشته بطور کامل پرداخت شده است.
وی اظهار کرد: چنانچه ظرفیت شرکت صدرا در بخش های فراساحل و کشتی سازی فراهم شود امکان افزایش میزان اشتغال آن تا سقف ۱۵ هزار شغل وجود دارد.
دهقانی ادامه داد: چنانچه شرکت صدرا عملیات ساخت سکوهای پارس جنوبی را به اتمام برساند شاید پس از آن دوباره به دلیل نبود سفارش کار با مشکل روبرو شود.
وی یادآور شد: از ۱۰ سکویی که سفارش ساخت آنها به شرکت صدرا واگذار شده کارساخت یک سکو به پایان رسید و برای نصب در موقعیت دریایی در میدان گازی پارس جنوبی بارگیری شده است و مابقی نیز با پیشرفت فیزیکی ۷۶ درصد به بالا تا پایان سال جاری به اتمام می رسد.
نماینده مردم شهرستان های بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی گفت: در سالی که به نام حمایت از کالاهای ایرانی نام گذاری شده باید تلاش کرد تا شرکت صنایع دریایی ایران به روزهای اوج خود بازگردد.
حجت الاسلام عبدالحمید خدری افزود: شرکت صدرا ظرفیت اشتغالزایی بسیار مناسب دارد که با حمایت لازم از آن می توان اشتغالزایی بسیار خوبی ایجاد کرد.
عضو کمیسیون صنایع و معدن مجلس شورای اسلامی گفت: ایران دارای پنج هزار و ۸۰۰ کیلومتر ساحل است که باید از دریا و حمل و نقل دریایی بیش از پیش استفاده کرد.
سید مهدی مقدسی افزود: تاکنون در کشور از اقتصاد دریا محور و ظرفیت های دریایی غفلت شده و باید توجه بیشتری به آن صورت گیرد.
وی ادامه داد: برای تحقق اشتغالزایی در کشور دریا ظرفیتی قابل توجه و مهم است که در این ارتباط کمیسیون صنایع دریایی در تلاش است ظرفیت هایی دریایی را معرفی و از این طریق زمینه پویایی صنایع دریایی را فراهم کند.
عضو کمیسیون صنایع و معدن مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: شرکت های مختلف در واگذاری سفارش های ساخت شناور باید به توانمندی صنایع داخلی کشور توجه کنند.
مقدسی تاکید کرد: شرکت صدرا در مقطعی از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴ افت شدید داشته ولی اکنون مسیر رونق را در پیش گرفته است.
وی افزود: در سایت صدرا و ایزو ایکو در مجموع ۵۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری شده ولی اکنون با ۱۵ درصد ظرفیت کار می کنند.
مقدسی بیان کرد: این ظرفیت غیرفعال، نشان از قابلیت های فراوان این ۲ سایت برای رونق بیش از پیش صنایع دریایی کشور است.
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: مسائل و مشکلات شرکت صنایع دریایی ایران باید بصورت مکتوب جمع بندی و به کمیسیون صنایع و معادن مجلس ارسال شود.
عزیز اکبریان افزود: در این ارتباط پس از جمع بندی مسائل و مشکلات مربوطه در صحن مجلس ارائه و نامه نگاری هایی نیز با رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری درباره صنایع دریایی کشور و بویژه شرکت صنایع دریایی ایران انجام خواهد شد.
وی ادامه داد: همچنین در نشست مشترک کمیسیون صنایع و معادن با وزیران صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مسئولان شرکت صنایع دریایی ایران در این زمینه تصمیم گیری می شود.
اکبریان تاکید کرد: سال حمایت از کالای ایرانی بهترین فرصت ممکن برای حمایت از صنایع همانند صنایع دریایی کشور است.
وی ادامه داد: در این ارتباط صنایع دریایی می توانند با جذب مشارکت خارجی در ساخت شناور برای خود بازاریابی لازم را انجام دهند.
اکبریان اضافه کرد: در بازار جهانی باید به کشورهای مختلفی دسترسی پیدا کنیم و تنها به کشور ونزوئلا اکتفا نشود.
کمیسیون صنایع و معادن مجلس از روز گذشته با هدف بازدید از ظرفیت های شرکت صنایع دریایی ایران وارد بوشهر شد و بررسی مسائل و مشکلات فراروی آن را آغاز کرد.

 

 

منبع:ایرنا


تبلیغات


تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خبر استان می باشد. و با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی