کد خبر : 43184
چاپ خبر
تاریخ ثبت : ۱۳۹۷/۰۲/۳۰ - ۱۲:۱۷

خبر استان:مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان بوشهر گفت: سازمان‌ها، ادارات کل و نهادهای دولتی در فرصت تعیین شده نسبت به اعلام دقیق املاک و حدود آن و همچنین پیگیری برای صدور سند اقدام کنند.

به گزارش خبر استان به نقل از فارس، اصغر پیرهادی صبح امروز در شورای حفظ حقوق بیت‌المال اظهار داشت: طرح کاداستر از سوی این اداره کل  ثبت اسناد در حال اجراست که شایسته است سازمان‌ها، ادارات کل و نهادهای دولتی این اقدام مهم به طور جدی مورد توجه قرار گیرد و در فرصت تعیین شده نسبت به اعلام دقیق املاک و حدود آن و همچنین پیگیری برای صدور سند برای آن اقدام کنند.

وی در خصوص تجاوز به عرصه‌های ملی و منابع طبیعی در استان  بوشهر افزود: دستگاه‌های مختلف همچون منابع طبیعی، میراث فرهنگی و گردشگری، آب منطقه‌ای، محیط زیست و راه و ترابری نسبت به صیانت از حقوق عمومی و منابع و اراضی ملی باید حساسیت لازم را داشته باشند.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان بوشهر تصریح کرد: با توجه به ماده ۹ قانون جامع حدنگار و ماده ۳۴ ضوابط اجرایی بودجه ۹۷، وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی موظف‌اند نسبت به مستندسازی اموال غیرمنقول در اختیار خود برای صدور اسناد مالکیت تک‌برگی به نام دولت جمهوری اسلامی ایران با نمایندگی وزارتخانه یا مؤسسه مربوط برابر مقررات اقدام کنند.

پیرهادی ادامه داد: نیاز است ادارات اصل اسناد مالکیت را به خزانه اسناد اموال غیرمنقول دولت (وزارت امور اقتصادی و دارایی) تحویل نمایند و با توجه به سپری شدن مدت دوسال از تصویب قانون حدنگار مقتضی است لازم است دستگاه‌های اجرایی و قضایی در این روند تسریع دهند .

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان بوشهر بیان کرد: نباید حقوق مردم ضایع شود و یا اموال و عرصه‌های منابع طبیعی مورد تضیع قرار گیرد و در این میان اداره کل ثبت اسناد و املاک نگاه بالسویه دارد چراکه هدفش احقاق حق است.

وی تأکید کرد: اجرای طرح کامل کاداستر در سامانه شمیم با خطای کمتر از چهار سانتی متر به مفهوم حذف دعاوی حقوقی ملکی می‌باشد و از هر گونه تجاوز و تعارض جلوگیری به عمل خواهدآمد.

پیرهادی بیان کرد: وقتی چنین موضوعی به طور جدی انجام شود آن گاه اشخاص حقیقی و این دستگاه‌ها، دارندگان سند‌های تک برگی جدید دیگر نگرانی برای تضییع حقوق مالکیتی ندارند چرا که هر گونه سند صادره به صورت سیستمی خواهد بود و هیچ کس نمی‌تواند حتی یک متر بر مالکیت خود افزایشی را اِعمال کند چراکه چنین اقدامی به صورت سیستمی با خطا مواجه خواهد شد.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان بوشهر یادآور شد: اجرای کامل کاداستر در سامانه شمیم به مفهوم کاهش و یا حذف ورودی پرونده‌های حقوقی به محاکم قضایی است.

وی بیان کرد: دستگاه‌های دولتی باید با دقت و حساسیت تکلیف مالکیت مراکز و ساختمان‌های در اختیار خود را روشن کنند چراکه بی‌توجهی و تضییع حقوق بیت‌المال منجر خواهد شد .


تبلیغات


تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خبر استان می باشد. و با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی