کد خبر : 43211
چاپ خبر
تاریخ ثبت : ۱۳۹۷/۰۲/۳۰ - ۲۳:۴۱

خبر استان:مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: ۱۵۴طرح منابع طبیعی و آبخیزداری با ۵۴۰ میلیارد ریال اعتبار دراین استان دردست اجراست.

به گزارش خبر استان،سهیل مهاجری روز یکشنبه درگفت وگو با ایرنا افزود: اجرای این طرح ها در بهبود وضعیت آب، کشاورزی، توسعه فضای سبز، اشتغال و تولید نقش بسزایی دارند.
وی اضافه کرد: این طرح ها در بخش های مختلف فنی شامل تقویت مراتع استان، بیابان زدایی، توسعه جنگل ها و آبخیزداری تعریف شده است که همه شهرستان های استان را تحت تاثیر خود قرار می دهد.
مهاجری با اشاره به اینکه بخشی از طرح های منابع طبیعی در جنوب استان اجرا می شود ادامه داد: قرق چهار هزار و ۳۳۰ هکتار مراتع، نصب مخازن آب و احداث ۱۴۰ مورد بند خاکی با اعتبار یک میلیارد و ۲۰ میلیون ریال از جمله طرح هایی است که در چهار شهرستان جنوبی استان بوشهر اجرا شده است.
وی اظهار کرد: همچنین انجام ۱۰ هکتار جنگل کاری در عسلویه، ۱۵۶هکتار مراقبت و آبیاری جنگل کاری های سال های گذشته با ۲ میلیارد و ۳۷۰ میلیون ریال در زمین های بیابانی و جنگلی شهرستان های دیر، جم و عسلویه و تجهیز پارک جنگلی بنک شهرستان کنگان با یک میلیارد ریال اعتبار انجام شده است.
وی بیان کرد: در بخش آبخیزداری نیزدر حال انعقاد قرارداد احداث یک مورد بند خاکی با اعتبار ۱۴میلیارد ریال در شهرستان دیر هستیم و اجرای پنج مورد بند سنگی ملاتی با ۲۹ میلیارد ریال نیز در شهرستان کنگان در دست اجراست.
مهاجری، اجرای ۹۵ سازه آبخیزداری با ۲۴۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات نفت و ۲ مورد بند سنگی ملاتی با ۹ میلیارد و ۴۷۶میلیون ریال از محل اعتبارات ملی را از جمله طرح های در دست اجرا در شهرستان جم عنوان کرد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهرگفت: اجرای طرح ۲۰۰ هکتاری چاله های آبگیر در شهرستان دشتی برای مقابله با پدیده گرد و غبار از جمله دیگر طرح های این استان است که از محل اعتبارات نفت دردست اجراست.
مهاجری افزود: در این ارتباط ۳۰ هزار چاله ایجاد که علاوه بر ذخیره نزولات جوی و کاشت بذرگیاهی بومی از روان آب های سطحی و فرسایش خاک جلوگیری و به پوشش گیاهی منطقه کمک می کند.
وی اضافه کرد: طرح چاله‌های آبگیربا هدف ذخیره نزولات آسمانی، تقویت پوشش گیاهی و مقابله با پدیده گرد و غبار در استان دردست اجراست.
مهاجری اضافه کرد: این طرح از محل اعتبارات وزارت نفت وبا پیشرفت فیزیکی ۱۰۰ درصدی آماده تحویل موقت از پیمانکار است وبذرهای کاشته شده دراین چاله ها سبز و به ثمر نشسته اند.
وی یادآور شد: با اجرای طرح چاله های آبگیر امکان توسعه گونه های دارویی و بومی هر منطقه وجود دارد و در زمان حاضر درختان دارویی گیاه لگجی و کنار در مراتع شهرستان دشتی رشد کرده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر افزود: همچنین چهار طرح آبخیزداری در شهرستان تنگستان با ۲۸ میلیارد ریال اعتبار در دست اجراست که ۲ طرح از این شمار دارای ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی و ۲ طرح دیگر نیز در حال تجهیز کارگاه است.
وی افزود: انتظار می رود این چهار سازه در هر بارندگی ۹۳۰ هزار متر مکعب آبگیری داشته باشند که تاثیر قابل توجهی بر آب های زیر زمینی منطقه دارد.
مهاجری بیان کرد: تنگستان یکی از شهرستان هایی است که طرح های آبخیزداری در آن بطور جدی در دست پیگیری است و دیگر شهرستان های استان نیز همین وضعیت را دارند.
وی با اشاره به فقیر بودن بخش وسیعی از مراتع استان به دلیل کاهش نزولات جوی در سال‌های اخیر گفت: با وجود اعتبارات کم ولی طرح های متعددی برای تقویت پوشش گیاهی مراتع در دست اجراست.
مهاجری اضافه کرد: در همین ارتباط طرح بیابان‌ زدایی استان بوشهر نیز با هدف ممانعت از بیابانی ‌تر شدن عرصه ها، کنترل کانون های فرسایش بادی و گرد و غبار با نهال کاری در یکهزار و ۹۷ هکتار و ۲۰ میلیارد ریال اعتبار به اجر در آمده است.
وی افزود: با افزایش پوشش گیاهی در سطح عرصه های بیابانی، زمین های فاقد پوشش و کنترل روان آبهای سطحی، علاوه بر اینکه فضای سبز این عرصه ها افزایش می یابد پدیده گرد و غبار در استان کاهش می یابد.


تبلیغات


تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خبر استان می باشد. و با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی