پایگاه خبری تحلیلی خبر استان بوشهر » بتن‌ریزی واحد دوم نیروگاه بوشهر در۳ ماهه دوم ۲۰۱۹ انجام می‌شود
کد خبر : 45468
چاپ خبر
تاریخ ثبت : ۱۳۹۷/۰۴/۲۳ - ۱۱:۵۷
مشاور مقام معظم رهبری در دیدار با پوتین:

خبر استان:هزینه ساخت این دو واحد نیروگاهی ۱۰ میلیارد دلار معادل ۳۰ تا ۳۵ هزار میلیارد تومان اعلام شده است.

به گزارش خبر استان ،علی‌اکبر ولایتی در تشریح نتایج سفر خود به مسکو در بخش خبری ۲۱ ابراز امیدواری کرد، دیدارهای انجام شده موجب تحکیم روابط دو کشور باشد.

وی با بیان این که در این سفر سه دیدار انجام شد، گفت: یک نوع دیدار دیپلماتیک بود که بعد از تسلیم پیام مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهوری کشورمان به پوتین، گفت‌وگوهای مبسوطی در مورد روابط دوجانبه و همکاری‌های منطقه‌ای و بین المللی انجام شد.

مشاور رهبری در امور بین‌الملل اظهار کرد: اگر بخواهیم ارزیابی از روابط رو به رشد ایران و روسیه داشته باشیم، باید بگوییم آمارها از این رشد روابط بسیار گویا ‌است. در چهار ماه نخست ۲۰۱۸ حجم مبادلات تجاری ایران و روسیه ۳۶ درصد افزایش داشته و همچنین در این مدت حجم مبادلات محصولات کشاورزی، چه آنهایی که در ایران تولید می‌شود و به روسیه می‌رود و چه برعکس، ۵۷ درصد افزایش داشته است.

ولایتی ادامه داد: طی سه سال گذشته ۶۰ سند همکاری، قرارداد اجرایی و یادداشت تفاهم بین دو کشور امضا شده و تاکنون هم بر اساس توافق دو طرف، ۳۰ درصد مبادلات تجاری با پول ملی یعنی روبل و ریال صورت گرفته و در واقع ۳۰ درصد از نیاز دو طرف به ارز خارجی به ویژه دلار کاهش یافته است. بنای دو طرف این است که این درصد افزایش یابد و همین کار هم با چین انجام شود و مبنای مبادلات ما یوان و ریال باشد تا نیاز به ارز ثالث کمتر شود.

وی در ادامه گفت:‌ چهار نیروگاه تولید برق به مقدار کامل ۱۴۰۰ مگاوات در بندر عباس تأسیس و در حال اجرا است؛ یعنی ۱۴۰۰ مگاوات به برق کشور با همکاری دوطرف افزوده شده است.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل یادآور شد: درخواست روس‌ها این است که پل برقی بین ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه صورت گیرد تا در مواقع مختلف هر کدام از طرفین که نیاز به برق داشتند، از آن استفاده کنند.

ولایتی همچنین بیان کرد: بتن‌ریزی واحد دوم نیروگاه هسته‌ای بوشهر که هزار مگاوات برق تولید می‌کند، در سه ماهه دوم ۲۰۱۹ انجام خواهد شد.

به گزارش خبر استان،ساخت واحد دوم و سوم نیروگاه اتمی بوشهر ۲۰ شهریور ۹۵ آغاز شد و عملیات گودبرداری محل ساخت راکتور واحد دوم نیروگاه در آبان ۹۶ شروع شد.

هزینه ساخت این دو واحد نیروگاهی ۱۰ میلیارد دلار معادل ۳۰ تا ۳۵ هزار میلیارد تومان اعلام شده است.

براساس برنامه ساخت یکی از واحدها ۱۰۸ ماه و دیگری ۱۲۶ ماه طول خواهد کشید.

نخستین واحد نیروگاه اتمی بوشهر که در دهه ۴۰ توسط آلمان ها استارت خورد، پس از خروج نیروهای این کشور در جریان جنگ تحمیلی، از دهه ۷۰ به روسیه سپرده شد و پس از دو دهه با قدرت تولید هزارمگاوات به بهره برداری رسید که کمتر از ۳ درصد برق کشور را تولید می کند.

 


تبلیغات


تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خبر استان می باشد. و با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی