کد خبر : 50166
چاپ خبر
تاریخ ثبت : ۱۳۹۷/۰۷/۱۸ - ۱۵:۱۸

خبر استان:سرپرست واحد فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: از سال ۱۳۸۵ تاکنون عملیات قرق در سطح ۹ هزار هکتار از مراتع شهرستان گناوه انجام شده است.

به گزارش خبر استان به نقل از ایرنا، پرویز دانش پور روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از طرح های جنگل کاری این شهرستان افزود: قرق مراتع یکی از روش‌های مدیریتی مرتعداری و آبخیزداری است که به منظور اصلاح و توسعه مراتع اعمال می‌شود.
وی اظهارداشت: این پروژه با هدف تقویت پوشش گیاهی، مدیریت چرای دام، جمع آوری بذرهای بومی گیاهان مرتعی و دارویی و جلوگیری از بین رفتن گیاهان مرتعی و دارویی انجام شده است.
سرپرست واحد فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: در شهرستان گناوه ۸۷ هزار و ۳۵۶ هکتار مراتع وجود دارد که از این میزان ۶۱ هزار و ۴۵۱ هکتار ممیزی و ۵۸ هزار و ۲۵۴ هکتار آن طرح مصوب دارد.
وی بیان کرد: درنیمه نخست امسال ۱۲۵۰ هکتار پروژه قرق و نصب تعدادی مخزن شرب دام در روستاهای چهارروستایی و مراتع فخرآوری- گمارون شهرستان گناوه با پیشرفت فیزیکی ۲۵ درصد اجرایی شده است.
وی ادامه داد: نصب مخزن شرب دام باهدف مدیریت چرای دام به منظور جلوگیری از پراکندگی و حفظ تقویت پوشش گیاهان مرتعی و دارویی انجام شده است.
دانش پور گفت: شهرستان گناوه با دارا با هشت هزار و ۶۶۴ هکتار بیابان که از این میزان ۱۵۰۰ هکتار آن بیابان زدایی شده است.
سرپرست واحد فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: پروژه مراقبت و آبیاری در ۵۵ هکتار از اراضی روستای مال قائد گناوه اجرا شده که ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی گفت: در نیمه نخست امسال ۱۹۰ هکتار پروژه مراقبت و آبیاری در روستاهای چهارروستای، تاج ملکی، چاهک، قلعه حیدر با پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصدی اجرایی شده که امیدواریم با بارش رحمت الهی این مکان سیراب شود.
دانش پور اظهارداشت: پروژه ۳۰ هکتاری جنگل کاری در روستای شول این شهرستان با اعتبار ۶۰۰ میلیون ریال و پیشرفت فیزیکی ۲۵ درصدی اجرایی شده که با اولین بارش و مساعدت شدن هوا روند کار سرعت بیشتری خواهد گرفت.
وی ادامه داد: در طول سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۵ به میزان ۵۱۲ هکتار جنگل کاری در این روستا انجام شده است.
سرپرست واحد فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: تولید هشت هزار اصله نهال جنگلی با پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصدی در شهرستان گناوه انجام شده که در نیمه دوم امسال بهره برداری می شود.
وی افزود: هدف از اجرای تولید نهال جنگلی و بیابانی در زمان مناسب و با استفاده از بذرهای بومی، تهیه نهال های مطلوب و استاندارد برای نتیجه گیری بهتر در عرصه های مورد نظر است.
دانش پور گفت: پروژه نهال کاری نیز باهدف افزاش پوشش گیاهی، تثبیت خاک، ایجاد فضای سبز، افزایش تنوع گونه ای ، ایجاد تفرجگاه عمومی و مشارکت مردمی در زمینه حفظ و احیا است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناوه گفت: در اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری این شهرستان اقدامات خوبی انجام شده که پروژه احداث بند سنگی و ملاتی حوزه آبخیزداری رژدون از مهم ترین آنها از ابتدای سال جاری آغاز شده است.
غلامعلی جمالی افزود: اعتبار این پروژه که از ابتدای سال جاری عملیات اجرایی آن آغاز شده هشت میلیارد و ۲۹۰میلیون ریال است و باتوجه به رشد فیزیکی آن انتظار می رود تا نیمه آبان ماه سال جاری به اتمام برسد.
وی اظهارداشت: این پروژه در روستای تاج ملکی با پیشرفت فیزیکی ٨٠ درصد با ارتفاع سازه هفت متر و حجم استحصال ٣٠٠ هزار متر مکعب در دست اجراست.
جمالی اظهار داشت: هدف از اجرای این پروژه ، کنترل سیل و رسوب در حوزه، تغذیه سفره های آب زیرزمینی و تقویت پوشش گناوه است.
وی گفت: پروژه سد مال محمود-گمارون با حجم ۱۰ هزار متر مکعب در سال ۱۳۸۳ اجرایی و لایروبی این سد در نیمه نخست امسال با اعتبار ۹۰۰ میلیون ریال و با هدف کنترل سیل و رسوب انجام شده است.
شهرستان گناوه از نقاط گرمسیری و کم بارش کشور در شمال استان بوشهر قرار دارد.


تبلیغات


تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خبر استان می باشد. و با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی